Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - MAJ 2021

MAJ 2021

KSIĄŻKI

Bryżko-Zapór Natalia
„Pogranicze wszystkiego: podróże po Wołyniu”
Wołowiec: Czarne 2021, 429 s.

Wyjazdy zarobkowe na Zachód – legalne i nielegalne – to codzienność mieszkańców Wołynia. Z ich punktu widzenia wymarzonym Zachodem jest Polska, tymczasem Polacy mają z Wołyniem przede wszystkim ponure skojarzenia. A przecież od tragicznych wydarzeń minęło już ponad siedemdziesiąt lat, narodziły się kolejne pokolenia i – mówiąc najzupełniej banalnie – życie toczy się dalej. Życie, o którym wiemy zdecydowanie za mało. Natalia Bryżko-Zapór prowadzi nas więc przez Wołyń dzisiejszy i przeszły. Wołyń arian i współczesnych protestantów, Wołyń przemytników papierosów i emigrantów, Wołyń żyjący w cieniu Donbasu i krwawej historii, Wołyń urzekających krajobrazów i lasów zdewastowanych przez rabusiów bursztynu, Wołyń Ukraińców, Żydów i Polaków. Wreszcie Wołyń przedwiecznych bogów, boginek i upiorów.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/pogranicze-wszystkiego

 

Corso Przemek
„Serca twego chłód”
Poznań: Rebis 2021, 451 s.

Jaką zapłacilibyście cenę, żeby udawać szczęśliwą rodzinę z Instagrama? Kuba jest bezwzględnym seryjnym mordercą. Tym razem jednak to nie on grasuje w Warszawie. To ktoś inny zabija, rzucając mu okrutne wyzwanie, zagrażając całej jego rodzinie. Jak daleko Kuba będzie musiał się posunąć, żeby ratować swoją ciężarną żonę i fasadę szczęśliwego życia? Czy tak naprawdę w ogóle mu na tym zależy? I co ważniejsze, czy pomoc uzależnionego od narkotyków i alkoholu szwagra z policji, który od lat próbuje go zdemaskować, nie będzie dla niego jeszcze bardziej niebezpieczna niż porywający i katujący młode kobiety „Pan Żartowniś”?

Źródło: https://www.empik.com/serca-twego-chlod-corso-przemek,p1259839564,ksiazka-p

 

Gouveia Miguel, Catalina Raquel
„Kocyk”
Warszawa: Wydaw. Kropka 2020, 32 s.

Gdy Józef przyszedł na świat, dziadek podarował mu piękny kocyk, który przez wiele miesięcy szył do kołyski pierwszego wnuka. Tak rozpoczyna się wzruszająca, wywodząca się z tradycji żydowskiej, historia. Kochający i zaradny dziadek wykorzystuje tkaninę do uszycia rozmaitych części garderoby wnuka, aż do momentu, kiedy wystarcza jej jedynie na obleczenie guzika, dzięki czemu kocyk towarzyszy Józefowi w dorastaniu. Kiedy w końcu i guzik przepada, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu dziadek po raz kolejny zaskakuje chłopca, tworząc coś z niczego i sprawiając, że pamiątkowy kocyk jednak nie zniknie. Wspaniała opowieść o miłości, czułości, dzieciństwie i upływie czasu, a także o mocy opowieści, która jak stary kocyk może trwać wiecznie…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4926956/kocyk

 

Gras Cédric
„Alpiniści Stalina”
Białystok: Mova – Wydaw. Kobiece 2021, 280 s.

Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Czas ich aktywności przypadł jednak na ponury czas w historii Związku Radzieckiego – rewolucję październikową, a potem okres wielkiej czystki. Bracia podjęli udane pionierskie wyprawy w wysokie góry Pamiru ku chwale swojej proletariackiej ojczyzny, jednak ostatecznie ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Donos na Witalija sprawił, że alpinista trafił do więzienia, był torturowany przez NKWD i cudem uniknął łagrów. Jego brat przeciwnie – przed rewolucją ukończył Akademię Sztuk Pięknych i stał się pupilkiem władzy. Witalij nie zrezygnował jednak ze swoich marzeń i mimo utraty kilku palców na skutek burzy śnieżnej po latach wrócił do wspinaczki.

Źródło: https://www.empik.com/alpinisci-stalina-gras-cedric,p1257630400,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIpvDY7oG87wIVi-myCh3HrAl0EAAYASAAEgLLT_D_BwE

 

Hahn Jan
„Śląsk magiczny”
Katowice: Wydaw. KOS 2020, 480 s.

Autor przemierza górskie i podgórskie rejony Śląska zafascynowany specyficzną atmosferą wielu miejsc – romantycznie położonych, owianych zapomnianymi już historiami i legendami. Magia tych miejsc związana jest nie tylko z działalnością Ducha Gór, czy tajemniczych Walonów, tworzona jest także współcześnie – przez ludzi w Śląsku zakochanych, swoją nieprawdopodobną pasją budujących nową historię tych ziem. Autor podaje przykłady takich działań, wskazuje ludzi, którzy próbują połączyć wspaniałą przeszłość Śląska z dążeniami jego nowych mieszkańców, którzy korzenie swe w tej ziemi magicznej mocno już zapuścili. Tacy artyści jak Olga Tokarczuk, Henryk Waniek, ich dzieła, dają gwarancję, że ten piękny kraj czeka świetlana przyszłość.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/slask-magiczny-jan-hahn-177760

 

Kruk Olga
„Grzechy mojej siostry”
Poznań: Filia 2021, 377 s.

Czy chciałabyś być lepszą wersją siebie? Ile poświęcisz, by się nią stać? Rita i Lila to siostry, które w dzieciństwie przeszły przez piekło przemocy domowej, jednak z czasem ich drogi rozeszły się, a siostrzana miłość została wystawiona na próbę. Dorosłe już siostry próbują ułożyć sobie życie – wychodzą za mąż i starają się zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Niestety, z upływem czasu okazuje się, że nie zdołały uciec przed nieszczęściem, które nad nimi ciąży.

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/grzechy-mojej-siostry-6723017-ksiazka.html

 

Małysa Irena
„W cieniu Babiej Góry”
Białystok: Mova – Wydaw. Kobiece 2021, 371 s.

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić. Kiedy wschodzi słońce, Baśka znajduje martwą Izę. Co wspólnego ze śmiercią Izy ma katastrofa lotnicza z 1969 roku?

Źródło: https://www.empik.com/w-cieniu-babiej-gory-malysa-irena,p1254219376,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI3Jeh84O87wIVEAWiAx0-9AikEAAYASAAEgI1vPD_BwE

 

Panek Bartosz
„U nas każdy jest prorokiem: o Tatarach w Polsce”
Wołowiec: Czarne 2020, 340 s.

Wielbiciele Podlasia dobrze znają Kruszyniany i Bohoniki. Miłośnicy Sienkiewicza z pewnością pamiętają Lipków. Ale nawet ci, którzy słyszeli o polskich Tatarach, zaliczają ich raczej do barwnej, egzotycznej przeszłości. Bartosz Panek zebrał, co ocalało. W fascynujących życiorysach swoich bohaterów przypomina, że kultura tatarska była i jest nieodłączną częścią naszego wspólnego dziedzictwa i choć dzisiaj społeczność tatarska jest nieliczna i podzielona, pamięć o niej musi przetrwać.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/u-nas-kazdy-jest-prorokiem

 

Tekieli Joanna:
„Leśniczówka Wszebory”
Poznań: Filia 2021, 354 s.

Kiedy firma, w której od lat pracuje Ola nagle zostaje zlikwidowana, młoda kobieta przekonuje się, że rynek pracy wcale nie jest tak łaskawy, jak mówią o tym media. Chwyta się różnych, mało satysfakcjonujących zajęć, aż trafia jej się niezwykła oferta: zredagowanie przewodnika po Wszeborowskim Parku Narodowym. Ola wyjeżdża do Wszeborowa z wielkimi nadziejami, ale nawet w najśmielszych snach nie spodziewa się tego, jak bardzo ten wyjazd i pobyt wśród dzikiej przyrody, wpłynie na jej całe życie. Wszeborowo to mała wioska, jednak w jej mieszkańcach kłębią się wielkie emocje. Ola znajdzie się w samym środku wydarzeń, które zburzą spokój tej okolicy. Otaczająca wieś puszcza stanie się niemym świadkiem potężnych namiętności, silnych emocji i niezwykłych zdarzeń.

Źródło: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/548

 

Tomaszewska Barbara
„Turnus: w poszukiwaniu straconego czasu”
Gdynia: Wydaw. Nova Res 2021, 415 s.

Poszukująca odpowiedzi na dręczące ją pytania Ilona P. posyła swoje alter ego, byłego policjanta Marka Konieczkę, do sanatorium Turnia w Lądku-Zdroju z poleceniem śledzenia swego partnera, którego podejrzewa o romans. Kiedy w ośrodku pojawia się osoba zamieszana w sprawę o kryptonimie „Pociąg”, którą niegdyś zajmował się kapitan Konieczko, wszystko wywraca się do góry nogami. Wśród zapachu borowiny i muzyki Don Vasyla były policjant staje przed jednym z najtrudniejszych zadań: musi odnaleźć sam siebie. Czy poradzi sobie z nawiedzającymi go – i teren wokół sanatorium – demonami? I jak wpłynie to na Ilonę? Ta często wywołująca śmiech, ale i budząca grozę opowieść pokazuje, że na wiele rzeczy nigdy nie jest za późno.

Źródło: https://www.empik.com/turnus-tomaszewska-barbara,p1260402010,ksiazka-p

 

Trzaska Mikołaj
„Wrzeszcz!: Mikołaj Trzaska: autobiografia”
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2020, 644 s.

Wnikliwy portret jednego z najbardziej cenionych polskich improwizatorów na scenie światowej. Niedoszły malarz, nieokiełznany improwizator, nagradzany autor muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego, kochający mąż i ojciec, dyslektyk erudyta, człowiek próbujący nieustannie odnaleźć równowagę na szalonym rollercoasterze życia… Autobiografia Mikołaja Trzaski to bezkompromisowe i szczere podsumowanie pierwszej pięćdziesiątki i ponad trzydziestu lat aktywności muzycznej. Muzyk opowiada o dramatycznych losach swojej rodziny z okresu wojny, o Żydach i folksdojczach, wreszcie o wieloletnim przepracowywaniu traum. Trzaska odkrywa karty, zabierając nas w pełną zaskoczeń podróż po swoim życiu i, oczywiście, świecie muzyki improwizowanej. Błyskotliwie i bez ogródek zgłębia przed czytelnikiem tajniki procesu twórczego, opowiada o nietuzinkowych ludziach, jakich spotkał na swojej drodze – od Tymona Tymańskiego po Petera Brötzmanna – o podróżach i mozolnym procesie budowania twórczej pewności siebie.

Źródło: https://www.empik.com/wrzeszcz-mikolaj-trzaska-autobiografia-trzaska-mikolaj-jablonski-janusz-gregorczyk-tomasz,p1249832207,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIktvdn4fu7wIVgQZ7Ch0KWw3rEAAYASAAEgIa-fD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Witkowski Przemysław
„Laboratorium przemocy: polityczna historia Romów”
Warszawa: Inst. Wydaw. Książa i Prasa 2020, 438 s.

Romowie – od kilkuset lat obecni w Europie, praktycznie we wszystkich państwach. Podzieleni na setki klanów i plemion, wędrujący i osiadli, zintegrowani i zachowujący dystans, budzą wiele emocji – stylem życia i silnym poczuciem odrębności. Skąd przybyli? Jak wykształciły się ich zwyczaje? I co ich spotykało w Europie? Na te pytania stara się odpowiedzieć książka Przemysława Witkowskiego.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/laboratorium-przemocy-polityczna-historia-romow-przemyslaw-witkowski-181507

 

Wlekły Mirosław
„Przygody dzika Toniego Halika”
Warszawa: Agora 2021, 125 s.

Tony Halik niczego się nie bał, znał wszystkie języki świata, a przygód miał tyle, że trudno je zliczyć, w dodatku z każdej opresji wychodził cało. Niesamowity polski podróżnik, fotograf i filmowiec. Mieszkaniec Buenos Aires, Miasta Meksyk i Warszawy. Obywatel całego świata. Polacy pamiętają go z kultowego programu telewizyjnego „Pieprz i wanilia”, który prowadził razem z Elżbietą Dzikowską. Teraz jego perypetie mogą też poznać (i pokochać) dzieci! Książkę wzbogacają wspaniałe ilustracje Magdy Kozieł – Nowak, dzięki którym świat Halika, Indian, brazylijskiej selwy i leśnych duchów ożywa na naszych oczach.

Źródło: https://www.empik.com/przygoda-dzika-toniego-halika-wlekly-miroslaw,p1254132323,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIiaH_uYa87wIVRemyCh1_RAJzEAAYASAAEgLs0PD_BwE

 

Wojtkowska Zofia
„Saga rodu Czartoryskich”
Warszawa: Iskry 2020, 377 s.

“Saga rodu Czartoryskich” to opowieść o ludziach, którzy, choć urodzili się w wyjątkowej rodzinie i w wyjątkowych czasach, kochali i nienawidzili jak wszyscy inni. Bywali wielcy i podli, wierni i zdradliwi, dobroczynni i mali, rozważni i romantyczni. Ich nieprawdopodobne wręcz losy nie tyle wplatają się w historię Polski i Europy, co współtworzą ją, pozostawiając niezatarte ślady. Ta pierwsza całościowa historia rodu Czartoryskich nie jest pracą naukową, choć rzetelnie opiera się na źródłach; nie jest słownikiem biograficznym, choć prezentuje życiorysy prawie wszystkich prominentnych członków rodziny (oraz drzewo genealogiczne ułatwiające orientację); nie jest też albumem, choć zawiera liczne piękne ilustracje. Jest to autorska, osobista, barwna opowieść „do poczytania” – o znaczących dla historii rodziny, a równocześnie dla historii Polski osobach, o ich działalności publicznej (i jej motywach), zasługach i potknięciach, a także o ich życiu prywatnym, rodzinnym, towarzyskim.

Źródło: https://www.empik.com/saga-rodu-czartoryskich-wojtkowska-zofia,p1256073723,ebooki-i-mp3p?gclid=EAIaIQobChMIhpLmma7p7wIVktwYCh0ghQaFEAQYASABEgKHR_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Wrzesiński Szymon
„Inkwizycja w Królestwie Polskim i księstwach śląskich”
Warszawa: Ag. Wydaw. CB Andrzej Zasieczny 2021, 218 s.

Inkwizycja – to słowo od lat wywołuje ogromne kontrowersje. Część osób widzi w inkwizytorach bezlitosnych strażników władzy i wpływów Kościoła katolickiego. Natomiast inni są przekonani o uświęconej roli inkwizytorów, dzięki którym udało się utrzymać względny ład społeczny i religijny w okresie średniowiecza. Ocenę Autor pozostawia Czytelnikom, zaś sam skupia się na opisie walki Kościoła z ruchami heretyckimi, zadaniach pierwszych inkwizytorów na ziemiach polskich, procesach tajemniczych grup heretyckich na Śląsku, prześladowaniu beginek w Świdnicy, ściganiu biczowników. Opisuje proces przywódcy flagellantów, tropienie begardów i ludowych kaznodziei, procesy inkwizycyjne we Wrocławiu i Krakowie, zwalczanie wpływów husytów na Śląsku (w tym ich procesy i egzekucje). Przypomina procesy inkwizycyjne przeciwko uczonym i duchownym, działalność inkwizytorów w Wielkopolsce i w północnych diecezjach Polski, a także zaangażownie duchownych w postępowaniach o czary. Książkę zilustrowano kilkudziesięcioma rysunkami i sztychami z epoki.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/inkwizycja-w-krolestwie-polskim-i-ksiestwach-slaskich-szymon-wrzesinski-190034

Audiobooki:

Olszewski Michał
„Zapiski na biletach”
Warszawa: Fundacja Edukacji Nowoczesnej 2020, 1 płyta (CD-DAISY): zapis cyfrowy, stereo, czyta Jan Staszczyk.

Polska oglądana z wytartych siedzeń dalekobieżnych pociągów i lokalnych pekaesów. Z okien przydrożnych barów z ceratą w kratkę, gdzie herbatę podaje się w szklankach. Polska zjechana wzdłuż i wszerz, a zawsze w poprzek. Niezwykła czułość dla małych miasteczek, gdzie „hałas trzepanych dywanów zajmuje miejsce szczególne”, i sentymentalne podróże przez miejsca utracone, w których blizny po torach zrastają się łatwo. Opowieść bez epatowania biedą i bez zachwytu nad transformacją. Lektura obowiązkowa dla piewców metafizyki codzienności.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zapiski-na-biletach?gclid=EAIaIQobChMI3MiXgInu7wIVLwWiAx2E_QOvEAAYASAAEgLHtfD_BwE

 

Ruiz Zafón, Carlos
„Więzień nieba”
Warszawa: Fundacja Edukacji Nowoczesnej 2020, 1 płyta (CD-DAISY): zapis cyfrowy, stereo, czyta Jan Staszczyk.

Carlos Ruiz Zafon w książce pt. „Więzień nieba” przedstawi piękną i zarazem tragiczną historię Fermina. 1957 rok. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie, jak nigdy dotąd. Główny bohater Daniel Sempere, bohater „Cienia wiatru”, żyje jako szczęśliwy ojciec małego Juliana i pięknej żony Bei. Najlepszy przyjaciel Daniela Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy, jest następny do porzucenia stanu kawalerskiego. Mimo że znają się od dawna, Daniel czuje, że coś go dręczy. Nigdy go o to jednak nie pytał, bo czuł, że nie chce o tym mówić. Jednak przeszłość Fermina ujrzy światło dzienne, gdy pewnego dnia do księgarni Daniela zapuka przebrzydły staruch. Gdy Fermm wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć.

Źródło: https://www.empik.com/wiezien-nieba-zafon-carlos-ruiz,p1046173987,ksiazka-p

 

Gwynne S.C.
„Wrzask rebeliantów: historia geniusza wojny secesyjnej”
Warszawa: Fundacja Edukacji Nowoczesnej 2020, 1 płyta (CD-DAISY): zapis cyfrowy, stereo, czyta Jan Staszczyk.

Generał Stonewall Jackson jest postacią owianą legendą, romantycznym bohaterem, szlachetnym przegranym. Jest też bez wątpienia jednym z najwybitniejszych amerykańskich taktyków wojskowych. Kiedy wiosną 1862 roku wydawało się, że klęska konfederatów jest nieuchronna, Jackson przeprowadził być może najlepszą kampanię w historii Stanów Zjednoczonych, zdumiewając i zachwycając nowatorską strategią. Jego tragiczną śmierć opłakiwały tak Południe, jak i Północ. S.C. Gwynne opisuje dwadzieścia cztery miesiące błyskotliwej kariery wojskowej Jacksona, jego życie prywatne, burzliwe relacje z najważniejszymi postaciami jego czasów, wciąga mnogością batalistycznych i militarnych szczegółów. „Wrzask rebeliantów” to nie tylko żywy portret wyjątkowego bohatera, lecz również świetna kronika wojny secesyjnej.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3811037/cytrynowy-sad

Płyty muzyczne:

Domagała Paweł
„Wracaj”
[S.I.]: Skała: Mystic Production, dystrybucja 2020, 1 płyta CD.

Paweł Domagała wydał płytę “Wracaj”, na której ucieka od rzeczywistości do ogniska. Nie tylko domowego. Ta płyta to powrót-przełom. Walka o to, co w nas najpiękniejsze. Między innymi powrót do młodzieńczej bezczelnej odwagi, która domaga się, by iść po swoje bez niepotrzebnych kompromisów ze światem. Także w sensie muzycznym.

Źródło: https://www.empik.com/wracaj-domagala-pawel,p1249220369,muzyka-p

 

Kukulska Natalia
„Czułe struny”
Warszawa: Agora 2020, 1 płyta CD.

Już sam pomysł mógł zadziwić – zaśpiewanie 10 utworów Fryderyka Chopina to zjawisko może nie aż tak rzadkie, bo „rozrywkowych” albumów z muzyką naszego wielkiego kompozytora jest już kilka, jednak najczęściej są to produkcje jazzowe lub do tej stylistyki zbliżone. Płyta i zawarte na niej teksty mają wielu autorów, ale jeden motyw przewodni. – Kluczem stała się czułość, która pięknie pasuje do Chopina i da się ciekawie interpretować – zaznaczyła Natalia Kukulska. – Inspiracją do tekstu “Znieczulenie” do Preludium c-mol, które zaaranżował Jan Smoczyński, była przemowa noblowska Olgi Tokarczuk – mówiła – Śpiewam tam “zepsuł nam się świat, coś z nim jest nie tak”. Ta płyta opowiada o wrażliwości.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/2536608,Natalia-Kukulska-Czule-struny-do-muzyki-Chopina-to-zuchwaly-pomysl

 

Metheny Pat
„Road To The Sun”
[Berlin]: Modern Recordings 2021, 1 płyta CD

Pat Metheny rozpoczyna nowy rozdział w swojej karierze. Jest chyba jedynym jazzmanem, który popularnością dorównuje gwiazdom muzyki pop. „Road To The Sun” to zestaw wieloczęściowych suit, napisanych przez Metheny’ego (na gitarę klasyczną) i wykonanych przez pięciu czołowych, współczesnych gitarzystów. Interpretatorami kompozycji Metheny’ego są światowej sławy Los Angeles Guitar Quartet i wybitny wirtuoza gitary Jason Viaux.

Źródło: https://jazz.pl/pat-metheny-road-to-the-sun-modern-recordings/

Banery/Logo