Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - MARZEC 2021

MARZEC 2021

Książki:

 

 Alsterdal Tove
„Ślepy tunel”
Katowice: Sonia Draga 2020, 275 s.

Małżeństwo Sonji i Daniela wisi na włosku. Para postanawia dać sobie ostatnią szansę i spełnić swoje największe marzenie – zostawić Szwecję na rzecz własnej winnicy w czeskich Sudetach. Nowy dom nie daje upragnionego spokoju – Danielem nieustannie targają huśtawki nastrojów, a Sonja nawiązuje kilka tajemniczych znajomości… Pewnej nocy małżeństwo odnajduje w podziemiach winnicy ukryty tunel, a w nim zmumifikowane ciało dziecka. Jak się okazuje, zwłoki należą do chłopca z czasów II wojny światowej. Miejscowe służby nie mają zamiaru badać tej sprawy. Gdy jedna z nowych koleżanek Sonji zostaje znaleziona martwa na terenie winnicy, bohaterowie zdają sobie sprawę, że poruszyli mroczne sekrety, które nigdy nie powinny wyjść na jaw… Ślepy tunel to powieść o czasie, o pewnej erze i o historii. Tove Alsterdal to znak jakości, a w tej książce wzniosła się na kolejny poziom. Jej nowa powieść, choć fikcyjna, wyrasta z autentycznych ludzkich przeżyć. Alsterdal snuje ją z ogromną precyzją i empatią.

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/slepy-tunel-6667634-ksiazka.html

 

Ander Piotr
„Mroczny rewers”
Gdynia: Novae Res 2020, 438 s.

Piotr Ander - urodził się w Legnicy. Studiował filologię klasyczną i filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Wrocławskim. Jako dziennikarz współpracował z tygodnikami „Panorama Legnicka” i „Konkrety”. Zadebiutował kontrowersyjną mini-nowelą Chłopiec. Jest laureatem zorganizowanego przez Portal Pisarski konkursu literackiego „Prozo-pagnozja” za opowiadanie Straganiarz. Czasem nawet przeznaczenie się myli. Granica, która oddziela nas od Nieznanego tylko pozornie jest nieprzekraczalna. W deszczowy Dzień świętego Walentego, w centrum dużego miasta, młody makler ginie w wypadku drogowym. Prostą z pozoru sprawę komplikuje brak świadków oraz to, że na ciele ofiary nie ma żadnych śladów. Hank Zaborski – policyjny detektyw – odkrywa zagadkowe powiązanie maklera ze sprawą seryjnego mordercy sprzed lat, który od dawna nie żyje. W toku śledztwa pojawiają się kolejne niewyjaśnione tajemnice, zaś fakty wydają się coraz bardziej sobie przeczyć. „Mroczny rewers” to połączenie fatalizmu antycznej tragedii i napięcia z koszmarów Davida Lyncha. Historia, w której – jak w życiu – niczego nie da się przewidzieć, mimo że wszystko już jest zaplanowane.

 Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/197413/piotr-ander

 

Chmielarz Wojciech
„Prosta sprawa”
Warszawa: Wydawnictwo MARGINESY 2020, 384 s. 

Powieść sensacyjna mistrza kryminału.

Prosty zniknął. Zostało po nim zdemolowane mieszkanie, ale on sam zapadł się pod ziemię. Nie bez powodu – szukają go gangsterzy. Oraz dawny przyjaciel, który przyjechał do Jeleniej Góry, żeby spłacić dawno zaciągnięty dług. Kłopot w tym, że wpada w sam środek niebezpiecznej gry. Nie zna jej zasad, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest bardzo wysoka: Prostego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czescy mafiosi. Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co tu chodzi, jego przyjaciel będzie musiał wszystkim stawić czoła, także romskiej mafii. A pomoże mu w tym pewna analityczka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prosta sprawa to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Napisana w czasie lockdownu i początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Teraz ukazuje się drukiem w poprawionej  i rozszerzonej wersji.

Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133321/prosta-sprawa

 

Ciszewski Marcin
„Deszcz”
Ustroń: War Book copyright 2020, 379 s.

Air Force One ląduje na Okęciu. Prezydent Stanów Zjednoczonych przybywa do Warszawy, by podpisać traktat zmieniający geostrategiczną sytuację Polski. W tym samym czasie obie Pierwsze Damy biorą udział w aukcji charytatywnej. Obrazy wybitnej malarki licytują przedstawiciele saudyjskiej rodziny królewskiej, ośmiu biznesmenów z pierwszej pięćdziesiątki najbogatszych ludzi świata oraz Ellaiah, amerykańska gwiazda muzyki pop. Podinspektor Jakub Tyszkiewicz stoi na czele Biura Zwalczania Terroryzmu. Jego zadaniem jest zabezpieczenie galerii i ochrona gości. W Pałacu Prezydenckim zapadają ostatnie ustalenia. Wszystko jest przygotowane do podpisania umów. Rozpoczyna się aukcja…

Źródlo: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4926870/deszcz

 

Czerkawski Piotr
„Drżące kadry”
Wołowiec: Czarne 2019, 272 s.

Lata PRL-u nie były łaskawe dla twórców filmowych. Reżyserzy, niczym członkowie sekcji gimnastycznej, musieli nauczyć się wielu akrobatycznych figur, by uniknąć starcia z władzą. Jednocześnie to właśnie w tych trudnych czasach powstały największe polskie dzieła fabularne i dokumentalne, rodzime filmy były popularne za granicą, a gwiazdy kina Polski Ludowej do dziś świecą najjaśniejszym blaskiem. Krytyk filmowy i dziennikarz Piotr Czerkawski rozmawia z reżyserami, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej kinematografii. Jerzy Hoffman, Kazimierz Kutz, Marek Piwowski, Jerzy Antczak, Jerzy Gruza, Marek Piestrak, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Magdalena Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz i Janusz Zaorski przedstawiają strategie przetrwania w niezbyt przyjaznym czasie i przeprowadzają nas przed trudny okres transformacji. Drżące kadry to dowcipna i barwna opowieść o życiu i duchu tej pozornie szarej epoki.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4892461/drzace-kadry-rozmowy-o-zyciu-filmowym-w-prl-u

 

Czornyj Max
„Córka nazisty”
Poznań: Filia 2020, 350 s.

 Córka nazisty" to przejmująca powieść o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć. O strasznych czasach II Wojny Światowej i o miłości na przekór wszystkiemu. O dzieciach, które nie powinny odpowiadać za winy swoich rodziców. I o odkupieniu, które przynosi dopiero zmierzenie się z prawdą. Czasem, by na nowo odnaleźć spokój i miłość, trzeba przejść przez piekło. Gen zła. Czy coś takiego w ogóle istnieje? Alicja Nowińska uśmiecha się do mnie. Unosi na powitanie dłoń i się wyprostowuje. Wskazuje na głęboki fotel przy stoliku kawowym. Kiedy do niego podchodzę wyjeżdża na swoim obrotowym krześle zza biurka. Gdy rozmawiamy nie może być pomiędzy nami barier. To jedna z zasad udanej terapii. Ale mnie już nic nie może pomóc. Nie jestem dobra. Tkwi we mnie gen zła. Nigdy go nie odpokutuję.

Źródło https://www.empik.com/corka-nazisty-czornyj-max,p1243616263,ksiazka-p?gclid=

 

Dziewit-Meller Anna
„Od jednego Lucypera”
 Kraków: Wydawnictwo Literackie 2020, 299 s.

Kopalnia przeszłości i hałda niedomówień. Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej. Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach. Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Wydaje się więc, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać.
Śląsk, schyłek lat czterdziestych XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alozja. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu. Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wdrapie się na hałdę wieloletnich niedomówień, z której rozpościera się perspektywa od współczesnego wybrzeża Morza Północnego, po PRL-owskie koryto rzeki Rawy. Śledząc historię górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4929479/od-jednego-lucyper

 

Hannah Kristin
„Odległe brzegi”
Warszawa: Świat Książki 2020, 405 s.

Elisabeth i Jack mają za sobą dwadzieścia lat małżeństwa. Kiedy ich córki wyprowadzają się z domu, dociera do nich, że ich związek się wypalił - stał się konwencjonalny i pozbawiony miłości. Rozmyślania o niewykorzystanych szansach doprowadzają do separacja, która jednak nie przynosi im szczęścia. Choć każde z nich odnosi sukcesy zawodowe, to oboje odkrywają, że bez siebie nie będą mogli być szczęśliwi. Czy uda się na nowo rozpalić namiętność i poczuć miłość? Kristin Hannah, przypomina nam o najcenniejszych darach, jakie dostajemy od życia: przyjaciołach, rodzinie, a także sile potrzebnej do dokonywania potrzebnych zmian... i odwadze do przebaczania. "Kristin Hannah w piękny sposób ukazuje kobietę na rozdrożu. Szokuje czytelników determinacją Elizabeth Shore, która stara się zrozumieć swoją przeszłość i odnaleźć szczęście. Jest w tej książce prawda życiowa i wspaniała nauka, a wszystko opowiedziane śmiało, szczerze i z dużym poczuciem humoru. Ta opowieść na pewno wam się spodoba."

Źródło: https://www.empik.com/odlegle-brzegi-hannah-kristin,p1243921882,ksiazka-p

 

Hoffman David Emanuel
„Szpieg za miliard dolarów”
Warszawa: Bellona 2020, 434 s.

Zimna wojna pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim oraz ich satelitami miała swój gorący, tajny front – rywalizację wywiadowczą. Amerykanom było bardzo trudno werbować agentów w ZSRR, państwie w dużym stopniu zamkniętym, w którym policja polityczna KGB na masową skalę inwigilowała społeczeństwo i śledziła obcokrajowców, zwłaszcza dyplomatów. Jednym z największych sukcesów amerykańskiej CIA (Centralnej Agencji Wywiadowczej) na terenie przeciwnika było pozyskanie w 1979 roku Adolfa Tołkaczowa. Ten inżynier z Moskwy, specjalista od radarów, powodowany niechęcią do systemu komunistycznego i sympatią do dysydentów takich jak Andriej Sacharow czy Aleksander Sołżenicyn, przekazał CIA tysiące stron tajnych dokumentów.

Źródło: https://www.granice.pl/recenzja/szpieg-za-miliard-dolarow/34016

 

Honda Ken
„Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa”
Warszawa: Buchmann - Grupa Wydawnicza Foksal 2020, 221 s.

W Japonii uczynił już szczęśliwszymi blisko 8 milionów ludzi – tyle egzemplarzy swoich książek sprzedał tam Ken Honda. Happy money to pierwsza książka japońskiego guru, która ukaże się w Polsce. Ta książka całkowicie zmieni Twoje podejście do pieniędzy. Zbyt często są one źródłem strachu, stresu i gniewu. Rozbijają relacje, a nawet rujnują życie. Lubimy myśleć, że to tylko liczba lub kartka papieru, ale to o wiele więcej. Ken Honda udowadnia, że pieniądze są rodzajem energii – zmieniają się, gdy dawane są z uczuciem. Uczy traktować pieniądze jak mile widzianego gościa, pozwalając mu przychodzić i odchodzić z szacunkiem i bez urazy. Chociaż Ken Honda jest często nazywany finansowym guru, jego prawdziwym powołaniem jest pomaganie innym w korzystaniu z narzędzi, które już posiadają, aby osiągnąć spokój ducha w życiu i wreszcie przestać się martwić o finanse.

Źródło: https://www.empik.com/happy-money-japonski-sekret-prawdziwego-bogactwa-honda-ken,p1237097485,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI-p-uluDS7gIV_0iRBR0mAQTkEAAYASAAEgI4mvD_BwE

 

Janiszewska Izabela
„Wrzask”
Poznań: Czwarta Strona 2020, 398 s.

 Genialny seryjny morderca i para śledczych, która nie cofnie się przed niczym, by go schwytać… Kryminalny debiut roku! Niezależna reporterka Larysa Luboń wpada na trop sadystycznego sponsora, mężczyzny płacącego studentkom za brutalny seks. Tymczasem ekscentryczny policjant Bruno Wilk usiłuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci młodej dziewczyny, która niepokojąco przypomina mu pewną sprawę sprzed lat. Każde z nich jest całkowicie oddane swojej pracy i zrobi wszystko, aby dotrzeć do prawdy. Niezależnie od ceny, którą przyjdzie im po drodze zapłacić. Na zawsze połączy ich osoba tego trzeciego – mężczyzny pozbawionego sumienia, więźnia własnych obsesji. Tylko jak mogą odnaleźć człowieka, który od lat oficjalnie nie istnieje?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4919887/wrzask

 

Lackberg Camilla
„Srebrne skrzydła”
Warszawa: Czarna Owca 2020, 381 s.

Kobieca zemsta jest piękna i brutalna. Po zakończeniu toksycznego związku Faye zbudowała sobie nowe życie za granicą. Jej były mąż Jack odbywa karę więzienia, a firma Revenge odnosi sukcesy i właśnie ma wejść na rynek amerykański. Kobieta już myślała, że najgorsze ma za sobą, tymczasem jej egzystencja zostaje ponownie zagrożona. Ktoś usiłuje przejąć jej firmę i Faye musi wrócić do Sztokholmu. Z pomocą kilku innych kobiet walczy o uratowanie swego majątku, siebie i swoich najbliższych.

Źródło: www.empik.com/srebrne-skrzydla-lackberg-camilla,p1244237896,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobCh

 

Lingas-Łoniewska Agnieszka
„Kolacja z Tiffanym”
Warszawa: Burda Książki 2020, 261 s.

Komedie romantyczne są do bani – twierdzi Natalia Lisek. Może i racja, ale jej życie zaczyna niepokojąco przypominać jedną z nich. Tu niespodzianka goni niespodziankę, a śmiech walczy ze wzruszeniem! Natalia Lisek pochodzi spod Wrocławia, nosi grube okulary i… hm – delikatnie mówiąc, jest ciut roztrzepana. Właśnie straciła pracę i robi wszystko, by znaleźć nową – a zarazem dowieść rodzicom, że chce żyć po swojemu i świetnie da sobie radę. Szczęście lubi sprzyjać takim jak ona – jest inteligentna, błyskotliwa, pełna uroku osobistego i nietuzinkowych pomysłów. To wszystko sprawia, że chociaż często wpada w tarapaty, zawsze wychodzi z nich cało! Agnieszka Lingas-Łoniewska po mistrzowsku prowadzi czytelników przez zawiłą intrygę, bawi, wzrusza i oszałamia! Gdy Natalia znajduje pracę w firmie Macieja Garnickiego, wkracza w świat zamożnych klientów, zabójczo przystojnych mężczyzn, olśniewających klejnotów i… zuchwałych kradzieży! Życia nie ułatwia jej fakt, że między nią a Garnickim zdecydowanie iskrzy. Ale czy w pogoni za tajemniczym złodziejem znajdzie się czas na miłość?

Źródło: https://www.empik.com/kolacja-z-tiffanym-lingas-loniewska-agnieszka,p1240044401,ksiazka-p?

 

Marcinów Mira
„Bezmatek”
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2020, 256 s.

"Bezmatek" Miry Marcinów to historia, której bohaterka mierzy się ze śmiercią matki, a z jej opowieści wyłaniają się kolejno: obraz dzieciństwa, niezwykły portret matki oraz fascynacja dziecka matką. Autorka, porządkując wspomnienia, snuje jednocześnie dynamiczną opowieść, przepełnioną ekspresją, w której nie jest jej obcy również czarny humor. Choć w pewnym sensie autorka pisze o sobie i swojej stracie (książka powstała po śmierci matki autorki, w czasie, gdy Mira Marcinów sama była matką trzyletniej córki i właśnie urodziła drugie dziecko), to jednak nie odwzorowała w książce swojego życia jeden do jednego. Jest ona jednakże odzwierciedleniem wspomnień i emocji, które w tamtym czasie towarzyszyły autorce.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/bezmatek-mira-marcinow-p-1361332.html?gclid

 

Mechło Paulina
„Trening językowy dla seniorów i nie tylko”
Gliwice: Sensus – Wydawnictwo Helion copyright 2020, 214 s.

Język to podstawowe narzędzie naszej komunikacji z innymi - to on pozwala nam zrozumieć świat, a światu zrozumieć nas. Pozwala opowiedzieć o naszych emocjach, wyrazić potrzeby, nawiązać relacje. Jest narzędziem podstawowym, a jednocześnie najważniejszym, dlatego istotne jest, by działał sprawnie, pozwalając nam zarówno w mowie, jak i w piśmie oddać precyzyjnie każdą naszą myśl, zrelacjonować każde wydarzenie. A ponieważ wszystkie narzędzia do właściwego funkcjonowania wymagają odpowiedniej konserwacji, a wszystkie umiejętności treningu, także nasze zdolności werbalne możemy wesprzeć odpowiednim zestawem ćwiczeń, aby służyły nam jak najlepiej. Taki trening, zestaw zadań pozwalających zachować i rozwinąć płynność językową w mowie i w piśmie znajdą Państwo w tej książce. Przy okazji przygotowane przez Autorki zagadki i łamigłówki poprawią także pamięć i koncentrację, a przy tym dostarczą, co nie jest przecież bez znaczenia, po prostu pierwszorzędnej rozrywki intelektualnej. Powodzenia i niech, jak u Słowackiego, język giętki wypowie wszystko, co pomyśli głowa. Do dzieła!

Źródło: https://sensus.pl/ksiazki/trening-jezykowy-dla-seniorow-i-nie-tylko-paulina-mechlo-paulina-polek,trejes.htm#format/d

 

Musso Guillaume
„Sekretne życie pisarzy”
Warszawa: Albatros 2020, 285 s.

 Fascynująca powieściowa łamigłówka stworzona przez gwiazdę współczesnej literatury francuskiej. W 1999 roku, opublikowawszy trzy kultowe powieści, sławny autor Nathan Fawles ogłosił koniec pisarskiej kariery i zaszył się w Beaumont, na dzikiej wyspie na Morzu Śródziemnym. Jesień 2018 roku. Od 20 lat Fawles nie udzielił żadnego wywiadu. Jako że jego książki wciąż przykuwają uwagę czytelników, Mathilde Monney, młoda szwajcarska dziennikarka, zjawia się na wyspie, zdeterminowana, by poznać sekrety pisarza. Tego samego dnia na plaży zostaje znalezione ciało martwej kobiety, a władze otaczają wyspę kordonem. Tak zaczyna się niebezpieczne starcie twarzą twarz pomiędzy Mathilde i Nathanem, w którym namiętność mierzy się ze strachem, a zawoalowana prawda z wyrachowanym kłamstwem… Guillaume Musso, autor piętnastu bestsellerów, od dziewięciu lat nie schodzi ze szczytu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy. Czytelnicy na całym świecie kupili już 35 milionów egzemplarzy jego książek.  Przewrotne historie, które pisze, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego. I zawsze zaskakują absolutnie nieoczekiwanym finałem.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4929255/sekretne-zycie-pisarzy

 

Niedzielska Jagna
„Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”
Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal 2019, 265 s.

Czy wiesz, że wyrzucamy 30% naszych zakupów spożywczych? Najwięcej marnujemy pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału. Jest jednak sposób, żeby temu przeciwdziałać! Kuchnia zero waste! Przyjrzyj się temu, co twoim zdaniem nie nadaje się do zjedzenia, i przekonaj się, jak zdrowo i naprawdę pysznie możesz to wykorzystać w kuchni. Wykorzystaj, nie marnuj! Gotowanie zero waste to smaczne jedzenie, oszczędność, ekologia i brak wyrzutów sumienia! Bo wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również strata pieniędzy. Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i doradca kulinarny, odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Kuchnia zero waste to nie tylko gotowanie, ale sposób na życie. 

Źródło: https://www.empik.com/bez-resztek-kuchnia-zero-waste-czyli-nie-wyrzucaj-pieniedzy-i-jedzenia-niedzielska-jagna,p1221438478,ksiazka-p

 

Obama Barack
„Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu”
Warszawa: Agora 2020, 471 s.

 Kim jest Barack Obama? To oczywiście były prezydent Stanów Zjednoczonych. Jednak kim jest on naprawdę? Co go ukształtowało? Jak jego dzieciństwo i młodość wpłynęły na jego późniejsze życie i prezydenturę? Światowy bestseller Książka Baracka Obamy „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” po raz pierwszy ukazała się, kiedy przyszły prezydent USA miał 34 lata i dopiero zaczynał karierę w polityce. Jak dowiesz się z lektury, był on wówczas pełen wzniosłych ideałów i chciał zmieniać świat, inspirując zwykłych ludzi do działania i walki o lepsze jutro. Zanim jednak zaangażował się w to, musiał zrozumieć, skąd przybył i jaką drogą powinien podążać. Barack Obama – syn białej Amerykanki i czarnego Kenijczyka – nie miał łatwej młodości. Wychowywał się w latach 60. XX wieku na Hawajach. Nie zdążył poznać ojca, ale wyruszył na poszukiwania swojej afrykańskiej tożsamości, która, jak sam mówi, głęboko w nim tkwiła. Zapis niezwykłej podróży Barack Obama podążył śladami ojca, a zapiski z wyprawy zawarł w książce „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu”. Co zaoferuje Ci lektura? Plastyczne opisy Kenii, inspirującą historię poszukiwania swoich korzeni, a także rodzinną sagę – to wszystko znajdziesz w relacji z podróży byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Źródło: https://www.empik.com/odziedziczone-marzenia-spadek-po-moim-ojcu-obama-barack,p1234035907,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIwrek0-DS7gIVmAWiAx26oAoyEAAYASAAEgL6H_D_BwE

 

Olkowicz Katarzyna
„Serca bicie: biografia Andrzeja Zauchy”
Poznań: Rebis 2020, 278 s.

 Zaucha to człowiek wielu talentów. Choć z wykształcenia był zecerem, śpiew i muzykalność miał po prostu w sobie. Każdy rozdział książki rozpoczyna fragment piosenki wykonywanej przez Andrzeja Zauchę. Jak to w biografii, znajdziemy tu zarówno zdjęcia (chociaż moim zdaniem trochę ich za mało), konkretną bibliografię, a także dyskografię. To istny kąsek dla fanów Zauchy.

Źródło: https://www.coprzeczytac.pl/serca-bicie-recenzja-biografii-andrzeja-zauchy/

 

Paul Gill
„Ulotne nadzieje”
Kraków: Mando 2020, 405 s.

 Historia o kobiecej sile, miłości i wyborach, za które trzeba zapłacić najwyższą cenę. Jak daleko zaprowadzi cię twoja odwaga? Lucy poznaje na przyjęciu czarującego oficera, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Wbrew rodzinie decyduje się na szybki ślub, aby jako żona mogła towarzyszyć ukochanemu na froncie. Gdy Lucy dociera na Krym ze swoim przystojnym i porywczym mężem, jest przerażona tym, co ją spotyka. Z naiwnej dziewczyny musi się nagle zmienić w dojrzałą kobietę. Dorothea martwi się o młodszą siostrę, z którą od dłuższego czasu nie ma kontaktu. Postanawia wyjechać na wojnę jako pielęgniarka, aby służyć krajowi i odnaleźć Lucy. Czy jej się to uda? Odwaga, tchórzostwo, niebezpieczeństwo, pasja, miłość i namiętność – a to wszystko w przerażającej scenerii wojny. Niesamowita historia, której nigdy nie zapomnisz. Dwie siostry. Różne wybory. I miłość, która niejedno ma imię. Powieść dla miłośników "Przeminęło z wiatrem".

Źródło: https://www.empik.com/ulotne-nadzieje-paul-gill,p1247715191,ksiazka-p

 

Pietrzyk Izabela
„Drobne grzeszki”
Warszawa: Prószyński i S-ka 2020, 488 s.

Ciężarna Basia ponad trzy dekady temu po latach tułaczki znalazła upragniony dom, w którym otoczono ją miłością. Los łaskawie postawił na jej drodze Ankę, równie samotną kobietę noszącą w sercu bolesny sekret. Jak dwa minusy dają plus, tak dwa smutki dały radość. Ale kiedy to było? Według Sandry – dawno temu za górami, za lasami… Sandra powoli startuje w dorosłość pod opiekuńczymi skrzydłami Basi. Już wie, że dzisiaj nikt nie liczy na uśmiech losu. Sorry, taki mamy klimat – samemu trzeba sięgnąć po sukces. Dziewczyna bierze się z życiem za bary, nie podejrzewając, że czeka ją ostre sumo. Musi pokonać najeżony minami rynek pracy, fałszywe koleżanki udające przyjaciółki, szefa podrywacza, udawane uczucia i bronić prawdziwej miłości przed złymi językami. Git! Co jej nie zabije, to ją wzmocni. Tym bardziej, że Matka Dobra Rada jest nader skuteczną trenerką młodej wojowniczki. 

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4908203/drobne-grzeszki

        

Riley Lucinda
„Dziewczyna z Neapolu”
Warszawa: Albatros 2020, 512 s.

 W świecie muzyki kochać kogoś znaczy wybrać ścieżkę najtrudniejszą z możliwych. Bo nic nie brzmi tak pięknie, jak pieśń miłości, ale nic też nie spala mocniej niż zdrada… Rosanna Menici, piękna Włoszka, która zrobiła zawrotną karierę w jednej z najsłynniejszych oper świata, spisuje dla syna pamiętnik, by wyjaśnić trudne uczucie, jakie łączyło ją z jego ojcem. Rosanna poznała Roberta w 1966 roku, kiedy śpiewała na rodzinnej uroczystości. Tego dnia znalazła miłość i drogę, jaką potem potoczyło się jej życie. Za radą dużo starszego Roberta Rosanna zaczęła uczyć się śpiewu, by po latach zostać najważniejszą solistką La Scali. Kiedy jako dorosła kobieta przekroczyła próg mediolańskiej opery, musiała zmierzyć się nie tylko z presją wywieraną na artystów, ale też z trudnym charakterem Roberta, którego mimo lat nie przestała kochać. I choć pojawiła się szansa na odwzajemnienie jej uczucia, na drodze stanęła im przeszłość… Ta książka była po prostu cudowna i bez reszty pochłaniająca. To jedna z tych powieści, która tak mocno przejmuje twoje życie, że kiedy ją kończysz, czujesz się tak, jakbyś przez długi czas żył z ludźmi, których nie chcesz opuszczać.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4936292/dziewczyna-z-neapolu

 

Schneider Liane
„Zuzia w czasie pandemii”
Poznań: Media Rodzina 2020, 24 s.

Bardzo aktualna książka w czasie pandemii koronawirusa. Zuzia przeżywa teraz to samo, co wiele dzieci na całym świecie: nie może chodzić do przedszkola, nie wolno jej spotykać się z koleżankami i kolegami ani bawić się z nimi na placach zabaw. Nie odwiedza babci i dziadka. Musi często myć ręce. Pewnie też nie pojedzie na wakacje. Ale przecież czas w domu można wykorzystać wspólnie z rodziną: upiec coś razem, majsterkować, gotować, dużo się bawić, na parapecie lub balkonie założyć własny ogródek. Takie pomysły sprawiają frajdę nawet wtedy, kiedy nie wolno wychodzić na zewnątrz. Dzięki Internetowi i telefonom można porozmawiać ze wszystkimi osobami, które się lubi. Zuzia pokazuje, że razem na pewno przetrwamy ten trudny czas.

Źródło: https://www.empik.com/zuzia-w-czasie-pandemii-madra-mysz-liane-schneider,p1245492746,ksiazka

 

Steuden Stanisława
„Psychologia starzenia się i starości”
Warszawa: PWN 2020, 250 s.

Znakomity podręcznik wprowadzający w problematykę psychologii starości:

  • całościowo ujmuje tematykę wieku starszego przewidzianą programem studiów na kierunku psychologia,
  • przybliża problemy psychologiczne osób starszych związane z zaburzeniami zdrowia psychicznego i somatycznego,
  • ukazuje potencjalność człowieka w podeszłym wieku - jego ciągłą zdolność do zmagania się z problemami życia codziennego,
  • podręcznik dla studentów psychologii, pedagogiki, medycyny oraz dla profesjonalistów i wolontariuszy wspierających osoby starsze.

Źródło: https://www.empik.com/psychologia-starzenia-sie-i-starosci-steuden-stanislawa,p1214243571,ksiazka-p

 

Ulanowski Krzysztof
„W obronie klimatu”
Konin: Horyzonty 2020, 70 s.

W obronie klimatu to książka o tym, w jaki sposób ludzie mogą wpływać na poprawę warunków klimatycznych na świecie. W publikacji poruszono ważne w dzisiejszym świecie kwestie zagrożeń dla naszej planety, np. globalne ocieplenie, spalanie paliw kopalnych, wymieranie gatunków, zanieczyszczenie i przeławianie mórz, transport lotniczy i samochodowy czy zagrożenie nuklearne. W niniejszej książce opisano nie tylko problemy związane z ekologią i ochroną klimatu, znaczną część poświęcono osobom, które walczą o ochronę planety i swoimi działaniami starają się uświadomić innym, jak ważne są to kwestie. Wśród aktywistów nie brakuje ludzi młodych, dzieci i nastolatków, np. Szwedka – Greta Thunberg czy Polka – Inga Zasowska, w sprawy ochrony klimatu angażują się też uczeni, ludzie kultury czy znane osobistości telewizyjne, np. prof. Mieczysław Górny, prof. Andrzej Elżanowski, Olga Tokarczuk, Dorota Sumińska, Sting czy Brigitte Bardot.

 Źródło: https://www.empik.com/w-obronie-klimatu-maciak-a,p1239621277,ksiazka-p

 

Audiobooki:

 

 Twardoch Szczepan
„Pokora”
Kraków: Wydawnictwo Literackie copyright 2020, 1 płyta CD-MP3, czyta Michał Żurawski

Pokora to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5301/Pokora---audiobook---Szczepan-Twardoch

 

Kowalczyk Anna
„Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”
[Warszawa]: Biblioteka Akustyczna ; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl copyright 2020, czyta Ewa Abart

Historia Polski napisana z kobiecej perspektywy przez znaną dziennikarkę i blogerkę, wzbogacona rysunkami Marty Frej. Autorka opisuje losy i dokonania Polek oraz cudzoziemek zamieszkujących ziemie polskie od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Opowiada o życiu codziennym, dziejach emancypacji i funkcjach społecznych kobiet, przywracając historii jej ważną, lecz często pomijaną, część.

Źródło: https://www.publio.pl/brakujaca-polowa-dziejow-anna-kowalczyk,p184849.html

 

 

Banery/Logo