Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - LUTY 2021

LUTY 2021

Książki:

Alsterdal Tove
Ślepy tunel”
Katowice: Sonia Draga 2020, 280 s.

Małżeństwo Sonji i Daniela wisi na włosku. Para postanawia dać sobie ostatnią szansę i spełnić swoje największe marzenie – zostawić Szwecję dla własnej winnicy w czeskich Sudetach. Nowy dom nie wita ich jednak z otwartymi ramionami – Danielem nieustannie targają huśtawki nastrojów, a Sonja nawiązuje kilka tajemniczych znajomości…Pewnej nocy małżeństwo odnajduje w podziemiach winnicy ukryty tunel, a w nim – zmumifikowane ciało dziecka z czasów II wojny światowej. Gdy jedna z nowych koleżanek Sonji zostaje znaleziona martwa na terenie winnicy, bohaterowie zdają sobie sprawę, że trafili na mroczne sekrety, które nigdy nie powinny wyjść na jaw…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4908173/slepy-tunel

 

Audic Morgan
„Jaskółki z Czarnobyla”
Białystok: Mova 2020, 554 s.

Wciągające śledztwo, w którym burzliwa rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy splata się czarnobylską tragedią. Ponad 30 lat po wybuchu elektrowni w Czarnobylu Morgan Audic powraca do jednej z najbardziej przerażających historii w dziejach świata. Przez Prypeć, teren dawnej zony, przetaczają się wycieczki turystów zafascynowanych nuklearnym wysypiskiem postsowieckiego świata. Podczas jednej z wycieczek zostaje znalezione zmasakrowane ciało mężczyzny. Do prowadzenia śledztwa zostaje włączony sztab ludzi: Aleksander Rybałko, który jako dziecko mieszkał w Prypeci, Josif Melnyk, policjant pracujący od kilku lat w Czarnobylu, a także ornitolożka Nina. Czy uda im się odkryć, kto stoi za w makabryczną śmiercią Leonida, syna byłego ministra Wiktora Sokołowa? Czy ta śmierć ma związek z jeszcze jedną, która wydarzyła się w dzień katastrofy w Czarnobylu?

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/jaskolki-z-czarnobyla-6672145-ksiazka.html

 

CombrzyńskaNogala Dorota
„Pies w czasach zarazy”
Łódź: Wydawnictwo Literatura 2020, 112 s. 

Trzynastoletni Wiktor nawet nie przypuszczał, jak wiele zmieni się w jego życiu po 12 marca 2020 roku. Przez pandemię koronawirusa inaczej spojrzy na szkołę, sąsiadów, przyjaźń i miłość. Kwarantanna nie oznacza wcale nudy i osamotnienia, teraz wszystko, co dotąd było łatwe, staje się wyzwaniem i przygodą. Dzięki Asowi, psu sąsiada, Wiktor może tę przygodę przeżyć na własnej skórze.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/pies-w-czasach-zarazy

 

Combrzyńska-Nogala Dorota
Pralnia pierza. Opowiadania o tym, co ważne”
Łódź: Wydawnictwo Literatura 2018, 128 s.

Jędrzej chce pomóc Mońce, Cygance ze swojej klasy. Jest trudna, niedostępna, ale Jędrek się nie poddaje – przecież ją kocha. Brygida nie zgadza się na przemoc w swojej szkole. Czy znajdzie pomysł, jak z nią walczyć? Braian potrzebuje kasy. Ma wybór – może zacząć pracować albo… Bohaterowie tych opowiadań są jeszcze dziećmi, ale już muszą podejmować poważne decyzje. Współczesne dzieci zmagają się z różnymi problemami: samotnością, uprzedzeniami, przemocą w internecie i rzeczywistości, wykluczeniem, brakiem akceptacji… Istnieje zatem potrzeba wychowania ich do wartości etycznych i kształtowanie pożądanych postaw społecznych i obywatelskich. Dlatego proponujemy opowiadania o tolerancji, otwartości, potrzebie tworzenia więzi społecznych, umiejętności pokonywania uprzedzeń, zaufaniu, odwadze cywilnej i poczuciu, że mamy wpływ na nasze otoczenie przez działanie.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864385/pralnia-pierza-opowiadania-o-tym-co-wazne

 

Ćwirlej Ryszard
„Szybki szmal”
Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA 2020, 512 s.

Precyzyjnie skonstruowana intryga kryminalna, wielowątkowe śledztwo oraz akcja ani na moment niezwalniająca tempa. Wronki, 1984 rok. Pewnej grudniowej nocy w miejscowym domu dziecka wybucha pożar, w którym ginie ośmioro dzieci i dyrektor sierocińca. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn tragedii zostaje powierzone lokalnej milicji. Sprawująca nadzór nad dochodzeniem Komenda Wojewódzka z Poznania na miejsce zdarzenia wysyła dwóch najlepszych funkcjonariuszy: porucznika Mirosława Brodziaka oraz chorążego Teofila Olkiewicza. Błyskawicznie przeprowadzone śledztwo wykazuje, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Szamotuły, 2019 rok. Po ukończeniu studiów w Szczytnie podkomisarz Aneta Nowak wraca na stare śmieci do komendy policji w Szamotułach. Od razu zostaje przydzielona do zespołu dochodzeniowo-śledczego pracującego nad rozwiązaniem zagadki śmierci starszego mężczyzny, którego znaleziono powieszonego we własnym mieszkaniu. I chociaż pobieżne oględziny miejsca zdarzenia zdają się wskazywać, że to było samobójstwo, to ekspertyzy policyjnych techników nie wykluczają udziału osób trzecich. W tym samym czasie współpracujące z niemiecką policją poznańskie CBŚP dowiaduje się o planowanym transporcie ogromnego ładunku narkotyków, który z Berlina ma trafić prosto do wybudowanego niedawno w zapuszczonym gospodarstwie niedaleko Szamotuł nowoczesnego magazynu. Co łączy te trzy na pozór niezwiązane ze sobą sprawy? Śledztwo dotyczące pierwszej z nich dawno zostało zamknięte, druga wygląda na rutynowe dochodzenie, a trzecią zdają się kontrolować służby specjalne. Czy to możliwe, by wydarzenia sprzed trzydziestu pięciu lat miały jakiś związek z aktualnie prowadzonym śledztwem? Dociekliwa i nieustraszona podkomisarz Aneta Nowak za wszelką cenę zamierza odkryć prawdę. I zrobi to, nawet jeśli będzie musiała nagiąć obowiązujące przepisy.

Źródło: https://muza.com.pl/sensacja-kryminal/3625-szybki-szmal-9788328706354.html

 

Dominas Przemysław
„Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku”
Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński 2020, 296 s.

Zagadnienia dotyczące budowy 25 tuneli (z czego siedemnaście powstało w Prusach, sześć w Galicji, jeden w Królestwie Polskim i jeden w odrodzonej Polsce) przedstawiono na tle problematyki XIX-wiecznego budownictwa tunelowego w regionie alpejskim. W książce opisano zarówno budowę dwóch najtrudniejszych tuneli w Rydułtowach oraz w Łupkowie, które powstawały odpowiednio pięć i sześć lat, jak i demontaż tunelu w Wałbrzychu pod górą Brzezinka w latach 30. XX wieku. Przedstawiono również budowę najdłuższego górskiego tunelu w Polsce (1605 m) pod Małym Wołowcem w Wałbrzychu, gdzie zastosowano nowoczesne szwajcarskie wiertarki hydrauliczne systemu Brandta. Opisano także tunele powstałe na kolei szerokotorowej w Uniejowie-Rędzinach koło Miechowa, jak i wąskotorowy tunel w Szklarach koło Rzeszowa. Obok tuneli budowanych metodami górniczymi zaprezentowane zostały również tunele miejskie, budowane metodami odkrywkowymi, w Bielsku-Białej, Toruniu i tunel kolei średnicowej w Warszawie.

Źródło: https://www.km.com.pl/ksiazka-502-tunele_kolejowe_w_polsce_w_obecnych_granicach_wybudowane_do_1945_roku.html

 

Harari Yuval Noah
„21 lekcji na XXI wiek”
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2020, 453 s.

Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra. Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. 21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy. Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie? Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum. Książka 21 lekcji na XXI wiek zamyka hat trick Harariego… Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki,ludzki, ujmujący, a często też ironiczny.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/21-lekcji-na-xxi-wiek-harari-yuval-noah-129466

 

Kącki Marcin
„Oświęcim: czarna zima”
Kraków: Znak Litera Nova 2020, 392 s.

Miejscowe legendy mówią o klątwie, która ciąży nad miastem od stuleci. Marcin Kącki, znakomity reporter, autor słynnego Białegostoku, zadaje mieszkańcom pozornie proste pytanie: Jak się tu żyje? Oświęcim. Czarna zima to zapis rozmów ze zbieraczami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu. Z ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu. Z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy. I z tymi, którzy nie otwierają okien, by nie czuć smrodu z kominów. Nawet ziemia nie daje spokoju, nasączona trucizną zakładów chemicznych.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/oswiecim-czarna-zima-kacki-marcin-168436

 

Khoury Raymond
„Osmański sekret”
Katowice: Sonia Draga 2019, 544 s.

Paryż 2017. Imperium Osmańskie niepodzielnie panuje w Europie od ponad 300 lat. Kamal Aga, szanowany śledczy państwowej policji, dzielnie broni imperium przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jednak to niebezpieczny czas. Pod autorytarnymi rządami sułtana nikt nie jest poza podejrzeniem. Gdy na brzegu Sekwany nagi mężczyzna o skórze pokrytej tatuażami morduje przypadkowego przechodnia, zadaniem Kamala jest jego schwytanie. Zadawanie zbyt wielu pytań może być ryzykowne, zwłaszcza gdy trop prowadzi do odkrycia tajemnicy pogrzebanej głęboko w przeszłości, stanowiącej klucz do sukcesu imperium. Tajemnicy, którą sułtan i jego służba bezpieczeństwa za wszelką cenę będą starali się ukryć. Lojalność Kamala zostaje wystawiona na próbę, gdy uwagę służby bezpieczeństwa przyciąga jego własna rodzina. Wkrótce okazuje się, że jedynym wyjściem dla niego jest ucieczka. Ale czy uciekając przed wszystko widzącą instytucją, która umożliwiła mu karierę, zdoła ocalić siebie i swoją rodzinę? A jeśli tak, to co to będzie oznaczać dla istnienia imperium? Dla jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4894083/osmanski-sekret

 

Lugen Alice
„Tragedia na Przełęczy Diatłowa”
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2020, 280 s.

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była „potężna siła”. Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar. Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4914319/tragedia-na-przeleczy-diatlowa-historia-bez-konca

 

Łubieński Stanisław
„Książka o śmieciach”
Warszawa: Wydawnictwo Agora 2020, 286 s.

Od dzikich wysypisk w każdym polskim lesie i zaśmieconych przydrożnych rowów po apokaliptyczne obrazy azjatyckich plaż, które przypływ zalewa tonami odpadków. Plastikowe butelki, sznurki od snopowiązałki, gruz z budowy czy konfetti z niedopałków wokół przystanków. Śmieci są wszędzie. Tak bardzo wszędzie, że przestajemy je zauważać. “Książka o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego to kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. Esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O nieumiarkowaniu, chciwości, egoizmie. O tym jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy.

Źródło: https://www.empik.com/rzecz-o-smieciach-lubienski-staszek,p1237828371,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI2sCD2KqY7gIVEgDmCh2lrAC0EAAYASAAEgKG6fD_BwE

 

Ochał Artur
„Tajemnice strażnicy WOP w Konarach (1945-1947): szabrownictwo, dezercje, morderstwa”
Warszawa ; Szczecin: IPN Szczecin 2020, 222 s.

Latem 1946 r. na Strażnicy WOP w Konarach (Dolny Śląsk) doszło do zbiorowej dezercji żołnierzy pod dowództwem por. Jana Kajdy. Dezercję poprzedziło kilka istotnych faktów historycznych. Autor stara się opisać nie tylko warunki życia żołnierzy na strażnicy, ale także metody działania organów bezpieczeństwa oraz zakulisowych mechanizmów, jakie odegrały rolę w tych wydarzeniach.

Źródło: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/96429,Tajemnice-Straznicy-WOP-w-Konarach-19451947-Szabrownictwo-dezercje-morderstwa.html

 

Olkowicz Katarzyna
„Serca bicie: biografia Andrzeja Zauchy”
Poznań : Rebis, 2020, 278s.

C’est la vie. Takie jest życie. Trudno chyba znaleźć lepsze słowa niż fragment piosenki na opisanie życia Andrzeja Zauchy. Żył pełną piersią, ciesząc się każdym dniem. Muzyczny samouk, z zawodu zecer. W młodości kajakarz, trzykrotny mistrz Polski. Ze sportu zrezygnował dla… muzyki. Podczas swojej kariery współpracował z największymi twórcami jazzowymi, choćby Tomaszem Stańką i Janem “Ptaszynem” Wróblewskim, oraz popularnymi piosenkarzami, m.in. Andrzejem Sikorowskim i Ryszardem Rynkowskim. Kabareciarz i aktor. W roku 1991 jego tragiczna śmierć poruszyła całą Polskę. Kim był Andrzej Zaucha? W czym tkwi jego fenomen? Jak wspominają go najbliżsi przyjaciele?

Źródło: https://www.empik.com/serca-bicie-biografia-andrzeja-zauchy-olkowicz-katarzyna-baran-piotr,p1247644282,ksiazka-p

 

Shah Sonia
„Epidemia: od dżumy przez AIDS i ebolę po COVID-19”
Kraków: Znak, Horyzont 2020, 391 s.

PANDEMIA NADESZŁA SZYBCIEJ, NIŻ SIĘ SPODZIEWALIŚMY. Ludzie XXI wieku uważają, że nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Nowoczesne środki higieny i wysoko rozwinięta medycyna uśpiły naszą czujność. Ogłoszono wielki sukces współczesnego stylu życia. Przedwcześnie. Coraz więcej dzieci nie zostaje zaszczepionych, patogeny mutują, a antybiotyki wykazują mniejszą skuteczność… Zagrożenie rośnie, a my nie wiemy, jak z nim walczyć. Światowa Organizacja Zdrowia kieruje się interesem prywatnych inwestorów. Rządy państw bardziej dbają o budżety niż o zdrowie swoich obywateli. Firmy farmaceutyczne i lekarze zapewniają sobie niekończące się źródło pieniędzy, zalecając chorym nieskuteczne sposoby leczenia. A pacjenci dalej chorują i przenoszą wirusy. Epidemiolodzy twierdzą, że za kilkadziesiąt lat wybuchnie pandemia, która może zabić 165 milionów osób…Tak było do grudnia 2019 roku. W chińskim Wuchan wybucha epidemia, która w ciągu kilku tygodni rozprzestrzenia się na cały świat. Jesteśmy w oku cyklonu i nie mamy lekarstwa. Koronawirus pokazał, jak bezbronni jesteśmy w obliczu takiego zagrożenia. Czy jesteśmy w stanie wygrać tę nierówną walkę?

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/epidemia-od-dzumy-przez-aids-i-ebole-po-covid-19-shah-sonia-174338

 

Szabłowski Witold
„Jak nakarmić dyktatora”
Warszawa: W.A.B. 2019, 334 s.

Według raportu amerykańskiej organizacji Freedom House czterdzieści dziewięć krajów jest obecnie rządzonych przez dyktatorów – a liczba ta wciąż rośnie. Dwaj kucharze Fidela Castro, kucharka Pol Pota, kucharze Saddama Husajna, Envera Hodży i Idiego Amina po raz pierwszy opowiadają swoją historię po dekadach milczenia. Prawa do książki wykupił największy światowy wydawca – nowojorski Penguin Random House – zanim została napisana. Kucharze dyktatorów – beneficjenci i ofiary swoich brutalnych pracodawców. Ci, którzy widzieli ich w momentach, gdy przybierali „ludzką” twarz: tuż po przebudzeniu, podczas obiadu i gdy dzień dobiegał końca. Karmiący szaleńców, odpowiedzialnych za śmierć i cierpienie setki ludzi. Czy któryś z kucharzy, korzystając z atmosfery, jaka towarzyszy jedzeniu, wpłynął na los, choćby jednego człowieka? Kim są ci, którzy z bliska obserwowali postacie z pomników i kart podręcznika, budzący strach oraz wpływający na złe lub dobre losy swoich podwładnych? Jak się czuli, gdy gotowali dla szaleńców? I jaką cenę przyszło im za to zapłacić? Przez cztery lata autor przejechał cztery kontynenty: od zapomnianej przez wszystkich wioski na kenijskiej sawannie, przez ruiny starożytnego Babilonu w Iraku, po dżunglę w Kambodży, gdzie skryli się ostatni z Czerwonych Khmerów. Odbył wielogodzinne rozmowy z kucharzami, którzy przez lata gotowali dla jednych z największych dyktatorów XX wieku. Niektórzy z bohaterów książki wciąż nie otrząsnęli się z traumy, jaką była praca dla kogoś, kto w każdej chwili mógł ich zabić. Inni wiernie służyli reżimom i do dziś nie chcą zdradzać wielu ich tajemnic.

Źródło: https://www.empik.com/jak-nakarmic-dyktatora-szablowski-witold,p1231760516,ksiazka-p

 

Szady Beata
„Wieczny początek. Warmia i Mazury”
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2020, 408 s.

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości. Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/wieczny-poczatek-warmia-i-mazury-beata-szady-p-1348916.html

Audiobooki:

Śmigielska Krystyna
„Jabłko i Mięta w przedszkolu”
[Piaseczno]: Heraclon International – Storybox.pl, [2020], 1 płyta CD, czyta Gabriela Jaskuła

Droga z przedszkola do domu stanowi dobry pretekst, aby wzmocnić rodzinne relacje. To najlepsza chwila do rozmów, wyznań czy zadawania trudnych, nurtujących kilkulatka pytań. Podczas tych codziennych spacerów możemy dowiedzieć się kim jest Kapciożerca, co wydarzyło się na placu Gołontaja, jak wygląda stepujący żółw czy papierowe puperki oraz co przytrafiło się Filipowi Szałowi – a wszystko to opowiedziane będzie w elowym języku. Poznając przedszkolne przygody Eli Jabłko i Dyzia Mięty zastanawiamy się razem z nimi, śmiejemy a czasem wspólnie bawimy.

Źródło: https://bonito.pl/k-184089824-jablko-i-mieta-w-przedszkolu-audiobook

 

Auduvill Siv
„Hvile: jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie”
Warszawa: Wielka Litera, 2020, 1 płyta CD, czyta Iwona Milerska

Pośpiech, stres, kolejne kawy pite w biegu, rzeczy i ludzie nieustannie domagający się uwagi. Jeśli tak wygląda każdy Twój dzień i marzysz o zmianie, to z pomocą przychodzi Hvile norweska sztuka leniuchowania. Nie potrzebujesz do tego świeczek zapachowych ani cieplutkich kocyków. Masz pod ręką wszystko, czego ci potrzeba, by wreszcie odpocząć. Przytłoczeni pędem dzisiejszego świata często myślimy, że odpoczynek jest luksusem. Postrzegamy go jako lenistwo, a sami czujemy się źle z naszą bezproduktywnością. Zagubieni w świecie, który wymaga od nas wiecznego pędu i nieustannego działania zapominamy, że nasze siły nie są nieskończone. Tymczasem bez relaksu nie powstałyby rzeczy wielkie, twórcze i wybitne. Hvile koncentruje się na całościowej zmianie sposobu życia. Musimy na nowo przemyśleć, co dla nas jest ważne.
Źródło: https://drugiewydanie.pl/pl/p/Hvile.-Jak-norweska-sztuka-leniuchowania..-CD/360711?ref=ceneo&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Płyty CD:

AC/DC
„Power Up”
[New York, NY]: Columbia Records, p2020, 1 płyta CD

Legendarny rockandrollowy zespół, który już się rozpadł, powraca z nową mocną płytą „Power Up”, brzmiącą klasycznie, ale z nowymi wątkami.

Źródło: https://www.rp.pl/Muzyka/311129940-Power-Up-ACDC-jak-grom-z-jasnego-nieba.html

Banery/Logo