Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - STYCZEŃ 2021

STYCZEŃ 2021

Książki:

Berg Gretchen
„Telefonistka”
Kraków: Insignis Media 2020, 405 s.

Błyskotliwa, zaskakująca i wzruszająca. Debiutancka powieść Gretchen Berg, której akcja toczy się we wczesnych latach pięćdziesiątych w niewielkim amerykańskim mieście. Podczas podsłuchiwania przypadkowego połączenia wścibska telefonistka dowiaduje się czegoś szokującego o własnej rodzinie. Pragnąc za wszelką cenę zweryfikować tę skandalizującą plotkę, wywołuje serię zaskakujących wydarzeń. W małym mieście każdy wtyka nos w nie swoje sprawy… Nie ma osoby, która lepiej znałaby mieszkańców Wooster niż telefonistka Vivian Dalton. Przynajmniej sama tak twierdzi. I mówi, że to dzięki intuicji, choć jej nastoletnia córka Charlotte nazywa rzecz po imieniu: chodzi o podsłuchiwanie. Vivian i inne operatorki zatrudnione w centrali Ohio Bell łączą rozmowy telefoniczne, splatając ludzkie losy. Nie wolno im podsłuchiwać, ale niezbyt przejmują się tym zakazem. Co więcej, każda z nich ma własne zdanie na większość zasłyszanych tematów – szczególnie Vivian. Wie na przykład, że Maxine, niewdzięczna córka pani Butler, wciąż nie podziękowała mamie za narzutę, i że Ginny Frazier po raz kolejny odrzuciła zaproszenie Clyde’a Walsha na randkę. Vivian jednak czeka na coś więcej: marzy, by podsłuchać jakąś skandalizującą plotkę. Ekscytującą, niezwykłą, niecodzienną. W końcu pewnej grudniowej nocy do uszu Vivian, wsłuchującej się w rozmowę tej snobki Betty Miller z osobą, której głosu nie potrafi rozpoznać, dociera coś szokującego. Jeśli to, czego właśnie się dowiedziała, jest prawdą, jej dotąd poukładane życie legnie w gruzach. Dozna upokorzenia i stanie się pośmiewiskiem całego miasta.
Źródło: https://www.empik.com/telefonistka-berg-gretchen,p1240067606,ksiazka-p

 

Bojanowska Monika
„Selfie z Toskanią”
Radom: Lucky 2020, 445 s.

Czy można nie cieszyć się na wyjazd do słonecznej Toskanii? Dla Marianny, która najchętniej nie opuszczałaby ukochanej rodzinnej Legnicy, a na wycieczkę jedzie z przyjaciółką zamiast jej niedoszłego męża, wcale nie jest to wymarzony urlop. Fakt, że towarzyszą jej poczucie winy oraz niespełnione marzenia, wcale nie poprawia sytuacji. Przypadkowy atak na jednego z turystów i pomylenie autokarów to dopiero początek szalonych i pechowych wydarzeń na tej wycieczce… Czy nieudolna intryga i ciąg niefortunnych przygód mogą doprowadzić do zakończenia najszczęśliwszego z możliwych? Jak działają na duszę i ciało włoskie słońce, krajobrazy i kuchnia? I czy to prawda, że przyjaźń i miłość pokonują każdą przeszkodę?

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/selfie-z-toskania-monika-b-janowska-p-1414807.html?

 

Derlatka Piotr
„Jego portret”
Warszawa: Prószyński Media 2019, 621 s.

Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie to niezwykła, licząca prawie 650 stron, bardzo osobista biografia twórcy. Piotr Derlatka poznał i opisał przodków Kofty, przeprowadził setki rozmów z żyjącymi członkami jego rodziny, przyjaciółmi i bliskimi. Przeczytał i przytoczył dziesiątki dokumentów, wierszy, odnalazł mnóstwo fotografii, które pokazują Jonasza Koftę takiego, jakim był. Zadumanego, uśmiechniętego, zapracowanego. Wiecznie z podkrążonymi oczami, modnie ubranego, z tym nieodłącznym, lekko zakłopotanym uśmiechem i łagodnymi oczami, którymi patrzył na otaczający go świat.

Źródło: https://www.granice.pl/recenzja/jego-portret-opowiesc-o-jonaszu-kofcie/32547

 

Ferrante Elena
„Zakłamane życie dorosłych”
Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2020, 456 s.
Po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy?

Najnowsza powieść lubianej na całym świecie autorki. Śliczna buzia dziewczynki o imieniu Giovanna uległa przemianie i zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej kobiety. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się przejrzeć, żeby odnaleźć samą siebie i siebie ocalić? Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.

Źródło: https://soniadraga.pl/produkt/zaklamane-zycie-doroslych 

 

Grisham John
„Dzień rozrachunku”
Warszawa: Albatros 2020, 512 s.

Pete Banning był wzorowym obywatelem Clanton – odznaczonym bohaterem II wojny światowej, głową prominentnego rodu, dobrym chrześcijaninem gorliwie uczęszczającym do miejscowej świątyni metodystów. Pewnego październikowego poranka obudził się wcześnie, pojechał do miasta i, zupełnie spokojny, zastrzelił swojego przyjaciela, wielebnego Dextera Bella. Jakby morderstwo samo w sobie nie było dość szokujące, to jedynym, co Pete powiedział potem szeryfowi, prawnikom, sędziemu i ławie przysięgłych, było: „Nie mam nic do powiedzenia”. Najwyraźniej nie obawiał się śmierci i był gotowy zabrać swój prawdziwy motyw do grobu. Niezwykła podróż na amerykańskie południe Jima Crowa i do filipińskiej dżungli w czasach II wojny światowej. Do pełnego przerażających tajemnic szpitala psychiatrycznego i na salę sądową w Clanton, gdzie adwokat Pete’a Banninga desperacko próbuje ocalić jego życie.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4915934/dzien-rozrachunku

 

Kleczkowski Piotr
„Smog w Polsce”
Warszawa: PWN 2020, 380 s.

Duszący, o zapachu kotłowni, lub słodkawo-mdły z wydechów diesli. Wszyscy go znamy: zapach smogu. Zanieczyszczenie powietrza to aktualnie jeden z poważniejszych problemów cywilizacyjnych w naszym kraju. Wiedza o tym zjawisku jest jednak wciąż niewielka. W niniejszej publikacji Autor prezentuje wszystkie ważne informacje na temat smogu. Przedstawia źródła i rodzaje zanieczyszczeń, ich rozprzestrzenianie się, oraz stan powietrza w Polsce. Wskazuje, w jaki sposób poszczególne substancje zagrażają organizmowi człowieka, ale przede wszystkim rekomenduje sposoby ograniczania smogu – zarówno te prawno-administracyjne, jak i techniczne – ze szczególnym uwzględnieniem kosztów wdrażania poszczególnych metod i analizą ich efektywności. Warte podkreślenia jest to, że źródła smogu w Polsce, a w konsekwencji sposoby jego zwalczania, są specyficzne dla naszego kraju. Autor postanowił zatem zebrać unikatowe informacje, których nie można odnaleźć w dość obfitej literaturze światowej z tego zakresu. Książka jest adresowana zarówno do pracowników administracji rządowej i samorządowej, sektora ochrony środowiska, studentów, działaczy organizacji ekologicznych, jak i szerokiego grona Czytelników niezwiązanych zawodowo z problemem smogu, ale nim zainteresowanych.
Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/smog-w-polsce-przyczyny-skutki-przeciwdzialanie-piotr-kleczkowski-p-1309782.html

 

Kwiecińska Magdalena, Szewczyk Monika
„Prosto z garnka: tradycje kulinarne Romów”
Kraków: Magdalena Kwiecińska & Monika Szewczyk & Fundacja Dobra Wola 2017, 161 s.

Trudnego, ale niewątpliwie interesującego i przyjemnego zadania opisania tradycji kulinarnych Romów podjęły się dwie autorki: Magdalena Kwiecińska i Monika Szewczyk w książce „Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów”. Przygotowana przez nie publikacja nie jest (a może jednak jest, ale nie „tylko”?) książką kucharską.  O wiele ważniejsze, a właściwie stanowiące podstawę do pokazania zbioru przepisów jest objaśnienie wszystkich (albo przynajmniej większości) uwarunkowań wewnątrzkulturowych związanych z niemalże każdym aspektem jedzenia u Romów. 

Źródło: http://romowie.blogspot.com/2018/07/prosto-na-talerz-niewatpliwie-jednym-z.html

 

Machowska Magdalena
„Ja, cygańska dziewczyna”
Gorzów Wielkopolski: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta 2020, 144 s.

Opowieść o życiu Papuszy Magdalena Machowska zamknęła w kilka rozdziałach, np. Wojenne losy, Dom, Powolne odchodzenie. Autorka przedstawia każde zagadnienie z wielu stron, cytuje fragmenty artykułów, wywiadów, audycji radiowych, nawet filmów z udziałem Papuszy. Buduje jej wielostronny portret, tyle że zawsze wpisany w obyczajowość cygańską. Papusza urodziła się jako Cyganka i pozostała nią przez całe życie. Przypisywanie jej jakichś postaw politycznych jest czystym nieporozumieniem.

Źródło: https://www.wimbp.gorzow.pl/wielostronny-portret-papuszy/

 

Monforte Reyes
„Pamięć lawendy”
Kraków: WAM copyright 2019, 544 s.

“Pamięć lawendy” to najbardziej emocjonująca i prywatna powieść autorki. Nadszedł dzień, w którym całe życie rozpadło się na miliony małych kawałeczków. Nie mogłam czuć, słyszeć, oddychać, normalnie żyć. Od teraz życie straciło sens… Po upływie dwóch miesięcy od śmierci Jonasa, Lena zbiera w sobie siłę by spełnić ostatnie marzenie ukochanego męża. Kobieta wyjeżdża do rodzinnego miasta, Tarmino, serca hiszpańskiej La Alcarrii. Jonas chciał, aby jego prochy były rozsypane na polach lawendy właśnie w tym miejscu. Lena, zawodowa fotografka czuła, że musi to zrobić… Na miejscu, kobieta, spotyka się z dawną grupą przyjaciół. Wśród nich jest Daniel, który był najlepszym przyjacielem Jonasa. Zna wszystkie, nawet najmroczniejsze tajemnice z przeszłości. Czy Lena pozna prawdę? Czy poradzi sobie z zagrożeniem, jakie powoduje obecność Marca? Czy rodzinne tajemnice zostaną odkryte podczas rozpoczynającego się Festiwalu Lawendy?

Źródło:https://www.znak.com.pl/ksiazka/pamiec-lawendy-reyes-monforte-144611

 

North Lauren
Zdrada doskonała”
Warszawa: W. A. B. 2020, 384 s.

Tess jest załamana po niespodziewanej śmierci męża. Pozostał jej już tylko syn Jamie – zrobiłaby wszystko, aby go chronić, ale w tej chwili nie bardzo radzi sobie z życiem. Wszystko się zmienia, kiedy do drzwi ich domu puka Shelley, która zajmuje się pomaganiem osobom zmagającym się z utratą kogoś bliskiego. Wyrozumiała i życzliwa kobieta obiecuje, że pomoże Tess przetrwać ten najtrudniejszy okres w życiu. Kiedy jednak dochodzi do serii niepokojących wydarzeń i pojawiają się różne pytania w związku ze śmiercią męża, Tess zaczyna podejrzewać, że Shelley może mieć ukryty motyw. Wie, że musi dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo Jamiemu – lecz nigdy jeszcze nie czuła się równie bezbronna. A na dodatek nikt nie chce jej słuchać…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4919460/zdrada-doskonala

 

Rak Radosław
„Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
Warszawa: Powergraph 2020, 460 s.

Radosław Rak, młody autor, tworzy znakomite dzieła z gatunku szeroko pojętej fantastyki. Jednak zaszufladkowanie jego utworów tylko w ten sposób byłoby co najmniej niewłaściwe, o czym świadczy chociażby trzecia powieść w dorobku autora, jaką Ci dziś proponujemy – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Wyrusz w magiczną podróż do Galicji z przełomu XVIII i XIX wieku i zobacz, co dla Ciebie przygotował laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Główną postacią powieści jest dobrze znany Jakób Szela, którego dzieciństwo owiane jest tajemnicą. Autor „Baśni” postanowił wykorzystać ten fakt – wypełnił luki w biografii Szeli i zaproponował literacką historię młodości tego przywódcy chłopskiego i bohatera uciśnionego ludu. Zanim Szela stał się chłopskim królem, według Raka był on prostym chłopakiem, którego wychowywał dziadek. Kóba pracował na rzecz panów, ale jego życie było pełne fantazji i marzeń. Czy to prawda? Czy rzeczywiście dzieciństwo i młodość Jakóba Szeli mogły tak wyglądać? Sam autor pozostawia czytelnikom swobodę w interpretacji swojego dzieła, snując wyobrażenia i refleksje na temat dorastania Szeli w niecodziennej formie. Być może pierwszy raz będziesz miał do czynienia z gawędą, w której realizm płynnie przeplata się z baśnią. To jeden z wyróżników „Baśni” Radka Raka. Poznaj Szelę z zupełnie innej, mniej historycznej strony. Dowiedz się, jak oddał serce pięknej Malwie, która jednak odrzuciła jego zaloty oraz jak zakochała się w nim Żydówka Chana. Sięgnij po książkę i przeczytaj, jak to Kóba wiózł na swoich barkach konia, zaznał krzywdy bity pańskim batem albo stał się wyniosłym dębem, który wydał na świat liczne potomstwo.
Źródło: https://www.empik.com/basn-o-wezowym-sercu-albo-wtore-slowo-o-jakobie-szeli-rak-radek,p1231442771,ksiazka-p

Audiobooki:

Tokarczuk Olga
„Księgi Jakubowe”
Kraków: Wydawnictwo Literackie, copyright 2020, 2 CD-MP3, czyta Wiktor Zborowski, Danuta Stenka i in.

Powieść o przeszłości. Pisarka osadziła fabułę „Ksiąg Jakubowych” w roku 1752. To właśnie wówczas kasztelanowa Katarzyna Kossakowska, będąc w podróży z pisarką Elżbietą Drużbacką, odwiedza Podole. Przybywa do Rohatyna, gdzie zostaje powitana przez proboszcza, Benedykta Chmielowskiego. To on w istocie był autorem pierwszej polskiej encyklopedii. Duchowny i poetka odnajdują bardzo szybko wspólny język, a ich znajomość będzie wykraczała poza tę pierwszą, powitalną kolację. Ważnym wątkiem w „Księgach Jakubowych” jest przybycie na Podole młodego Żyda – Jakuba Lejbowicza Franka z odległej Smyrny. Swoimi ideami zaczyna on dzielić miejscową społeczność żydowską. Jedni są jego zwolennikami, inni uważają go za heretyka. Czy ma on moc zmiany biegu historii?

Źródło: https://www.empik.com/ksiegi-jakubowe-tokarczuk-olga,p1100629120,ksiazka-p

 

Banery/Logo